בקרוב : רחפנים בשמי מאדים

רחפנים בשמי מאדים

כבר שנים ארוכות שרובוטים מכדור הארץ מטיילים על פני הכוכב האדום.
אותם רובוטים ביצעו ומבצעים אין סוף מחקרים אודות מאדים ומנסים למצוא סימנים ושרידים של חיים על פני מאדים.
נכון להיום curiosity הוא הרובוט היחיד אשר נשאר פעיל על פני מאדים ובכל יום מספק כמויות עצומות של מידע על השכן שלנו במערכת השמש.
רובוט זה מוגבל מאד במרחקים שהוא יכול לנוע ובשטחים שהוא יכול לכסות על פני מאדים.
התוכנית הנוכחית היא לשלוח למאדים רובוט נוסף בשם perseverance שהפעם ישא עמו רובוט מעופףבשם Ingenuity , סוג של רחפן אשר יוכל להתרומם לגובה של כ 5 מטרים בלבד ולטוס למרחק של 300 מטר ע"מ "להציץ" מסביב. הוא ישהה באוויר כדקה וחצי בכל המראה שכזו. מספיק כדי להגדיל את שטח הכיסוי.
האטמוספירה של מאדים היא דלילה מאד ולכן הרחפן הזה צריך להיות קל מאד ולייצר עילוי רב ככל האפשר. מצד שני, גם כח המשיכה על פני מאדים הוא נמוך ב 62% מכח המשיכה על פני כדור הארץ ולכן כל קילו על פני כדור הארץ, ישקול רק 380 גרם על פני מאדים.
הרחפן שוקל על פני כדור הארץ כ 1.8 ק"ג (פחות מ 700 גרם על מאדים) ומוטת הלהבים שלו מגיעה ל 1.2 מטר וזה ע"מ לייצר די עילוי באטמוספירה המאד דלילה של מאדים המקבילה לצפיפות האוויר בגובה של 35 ק"מ (כ 115 אלף רגל) מעל פני כדור הארץ.
אתגרים נוספים אשר עומדים בפני הרחפן הזה כוללים גם את טמפרטורות הקיצוניות שעל מאדים אשר מגיעות לכדי 90 מעלות מתחת לאפס.
אתגר נוסף הוא היכולות האוטונומיות של הרחפן. לא ניתן להטיס רחפן עם שלט רחוק מאחר ולגלי הרדיו ייקח מעל 3 דקות להגיע למאדים ולמפעיל ייקח 3 דק' נוספות לקבל נתוני טלמטריה או תמונה מהרחפן. לכן, כל טיסה של הרחפן הזה תהיה אוטונומית ומתוכננת מההתחלה.
זו הזדמנות מצויינת ללמוד מהאתגרים הללו ולשפר את הטכנולוגיה בה אנחנו משתמשים על פני כדור הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *