כשרחפן הולך לאיבוד

Gps

כשירותו של מטיס הרחפן היא הכלי החשוב ביותר למניעת תאונות ו/או לאובדן כלי יקר
רוב הרחפנים של היצרנים הגדולים כגון Autel DJI, Yuneec נעזרים באותות GPS ע"מ לשמור על מיקום ולחזור לנקודת המוצא
אותות ה GPS נקלטים מלווינים אשר נמצאים בגובה של כ 20,000 ק"מ מעל לכדור הארץ וסובבים את כדור הארץ פעמיים ביום. המיקום המדוייק של הרחפן מחושב ע"י הצלבה בין 2 או יותר לווינים. ככל שהרחפן נמצא באזור קליטה של יותר לווינים, המיקום המחושב יהיה מדוייק יותר. הדיוק הזה יכול להגיע לרמה של 1.5 ס"מ ברחפנים המצויידים במערכות RTK.
אותות ה GPS מאפשרות למערכות המחשוב של הרחפן לחשב את מיקומו המדוייק ואף לשמור עליו באופן אוטומטי ללא התערבות המפעיל. כך נוצר מצב שבו כאשר עוזבים את הסטיקים, הרחפן נעמד באותו המקום ולא זז למרות הכוחות הפועלים עליו. מיקום ה GPS חיוני גם לביצוע סקרים ומדידות באמצעות רחפן אך גם מקל על הטסה לכל הצרכים.
בשנה האחרונה דווח על לא מעט מקרים של שיבושי האותות ואובדן הקשר עם לוויני ה GPS אם בגלל תקלה ברחפן או בגלל שיבושים של גורמים שונים בשטח. במקרה כזה, הרחפנים אינם "יודעים" את מיקומם המדוייק ואינם יכולים לשמור על מיקום מדוייק או לחזור למקום אשר ממנו המריאו בצורה אוטומטית.
לכן, חשוב שמטיס הרחפן יהיה מסוגל לשלוט ברחפן גם ללא התפקוד של מערכת העזר הזו.
תרגול יכולות הטסה ללא מערכות ה GPS ניתן לבצע באזור פתוח, עם קו ראיה טוב בין המפעיל לרחפן ע"י מעבר למצב ATTI בו הרחפן מבטל את המערכות אשר שומרות על מיקומו המדוייק של הרחפן. תרגולים כאלו יקנו למטיס את היכולת להטיס בתנאי סביבה משתנים כגון רוחות אשר סוחפות את הרחפן או חוסר יכולת של חישנים לזהות מכשולים.
סה"כ כל המערכות האלקטרוניות על הרחפן מקלות על חיינו ומסיעות לנו להפעיל אותו בצורה קלה ובטוחה יותר אבל חובה על כל מפעיל להיות מסוגל להסתדר גם בלעדיהם.

Drone GPS
Drone GPS

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *